• Bizi Arayın
  +90 (312) 278 5671 - 72
  +90 (505) 178 5555

 • Mesai Saatleri
  Hergün 9.00 - 19.00
  Pazar Günleri Kapalıyız

KURUMSAL

Araç Kalite Testi

Müşterilerin araba kalite testleri

Motor Nedir?
Yakıttan elde ettiği ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren makinelere motor denir. Yakıtlarına göre motorlar, Dizel-Benzin- LPG li olmak üzere üçe ayrılırlar. Benzinli motorun yakıtı benzin; Dizel motorun yakıtı ise Mazottur (motorin); LPG’li motorlar ise yakıt olarak sıvı petrol gazı yani LPG’yi kullanırlar. Silindir diziliş şekillerine göre motorlar sıra tipi, v tipi, yıldız tipi, boksör tipi ayrılırlar. Ayrıca soğutma sistemlerine göre motorları su soğutmalı ve hava soğutmalı diye de ikiye ayırabiliriz. Yanma sistemlerine göre motorlar, içten yanmalı ve dıştan yanmalı diye ikiye ayrılır. Araçlardaki motorlar içten yanmalıdır ve yakıt olarak benzin yada motorin yani dizel kullanmaktadırlar. Motorları ayrıca çalışma zamanlarına göre ayırmakta mümkündür. Çalışma zamanlarına göre iki zamanlı ve 4 zamanlı olarak ayrılırlar. Örneğin benzinli 4 zamanlı bir motorun çalışma sırası; Emme, sıkıştırma, ateşleme (veya genişleme; iş zamanı da denir), egzoz şeklindedir.
Beygir Gücü Nedir?
1 beygir: 75 kg’lık ağırlığı 1 sn’de 1 metre yukarı kaldırabilecek güç miktarı olarak tanımlanır. Buda yaklaşık olarak bir atın gücüne denk gelmektedir ve bu yüzden beygir gücü olarak adlandırılmaktadır. Bu motora özeldir ve değiştirilemez bir değerdir. Beygir gücü ve tork değerleri dinamometre ile ölçülür ve bu değerler aktarma organı, vites kutusu gibi diğer elemanlara bağlı olarak farklılıklar gösterir. Örneğin torku düşük ancak beygir gücü yüksek olan bir motorun sadece dişli ayarlarını değiştirerek tam tersi özelliklere çevirmek mümkün olmaktadır.
Tork Nedir?
Bir aracın çekişi olarak bilinir ve motordan tekerleğe iletilen itme kuvvetidir. Birimi Newton metredir.(Nm). Tork otobüs, traktör, kamyon vb araçlarda çok yüksek değerlerde olabilmektedir. Çünkü bu araçların hıza değil çekiş gücüne ihtiyacı vardır. Torkun yüksek olması için temel olarak motorun yanma odasında normalden daha kuvvetli bir yanma gerçekleşmesi gerekir.
Neden Motor Kontrolü Yaptırmalıyız?
İkinci el araçlarda en çok karşılaşılan sorun mekanik parçaların zaman içinde aşınmasından veya parça ömrünün bitmesinden kaynaklanan arızalardır. Araç alındıktan sonra çıkan bu arızalar kişilere maddi anlamda zarara uğratmaktadır Artem uzmanları ekspertiz sırasında bu arıza ve aşınmaları tespit ederek sorunsuz araç almanızı hedefler.

Performans Testleri

Aracınızın kalitesini artırırız

Otomobilin motor performans testini dinamometre cihazı kullanılarak yapılır. Dinamometre manuel, otomatik, önden çekişli, arkadan çekişli ve şanzımana sahip araçlarda motorun gücünün ve torkunun hata payı en aza indirgenmiş şekilde ölçülmesini sağlar. Otomobilin motorundaki en ufak hata ya da arızayı grafikle gösterir bu grafikle ateşleme sistemini ve yakıt emme sistemindeki haliyle görülmesini sağlar. Modifikasyon öncesi ve sonrası ölçümler sayesinde yapılan işlemlerden kazanılan gücü tespit eder. Aracınızla güvenli sürüş sağlayabilmeniz için ekseri aralıklarla yapılması gereken motor performans testi bir dizi işlemden oluşmaktadır. Bu ölçümlerin hassasiyetle yapılması; güvenliğinizi sağlayacağı gibi, motorunuzda meydana gelecek arızaların önceden fark edilmesiyle de aracınızın ömrünü uzatacaktır. Temelde motor performans testi dinamometreyle yapılmaktadır. Motor gücünün ölçülmesi haricinde motorun diğer kısımlarıyla ilgili bir takım incelemeler de yapılmaktadır. Bunlar ;
 • Motor performans testi
 • Motor vuruntu kontrolü
 • Motor üfleme kontrolü
 • Egzoz dumanı kontrolü
 • Motor yağ durumu kontrolü
 • Motor soğutma suyu kontrolü
 • Turbo kontrolü

Yıllık araba güvenlik incelemeleri

Aracınızın güvenliğini önemsiyoruz

Patlamış ve arızalı bir amortisör aracınızın rot balans ayarını bozacağından sürüş konforunuzu etkileyerek engebeler ve çukurlarda aracınızın uzun salınımlar yaparak darbelerin daha şiddetli hissedilmesine neden olur. Eğer ön amorsitörlerden yalnızca birinde hasar oluşmuşsa sürüş güvenliğiniz açısından ciddi tehdit oluşturabilir. Yapacağınız sert fren aracın sağa ya da sola yalpalayıp savrulmasına neden olabilir. Bu arıza kısa sürede giderilmezse rot başları ve aks tekerlek bilyalarının aşınarak bozulmasına neden olur. Rotlarda oluşan boşluklar yüksek hızlarda sürüş sırasında direksiyon hakimiyetinizi zayıflatarak kazalara neden olabilir. Direksiyon hareket etmediği halde tekerleklerde boşluk oluşuyorsa rotillerde arıza olduğunu fark edebilirsiniz. Tekerlekler çeşitli araçlarla aksa bağlantılıdır. Bu şekilde virajlarda aracın yol tutuşu güçlenir.
Alt tablalar; Tablalar aracınızın ön tekerlerini tutar. Bozuk amortisörler bir müddet sonra tablaların aksamını da bozacaktır. Bozuk tabla zamanla aks ve amortisörlerinize etki eder. Tablada çok fazla boşluk varsa aracınız bir tümseğe girerken alt takımda tıkırtılar yapar, aracı sağa sola çekebilir, fren yaptığınızda sağa sola yalpalayabilir.
Torsiyon arka tekerleri tutan parçadır. Bağımsız süspansiyonlu araçlarda torsiyon yerine öndeki alt tablaların varyasyonu kullanılır, tablalar arası denge çubuğu vb. bulunabilir. Torsiyon arka tekerleri araç şasesine bağlar. Aracınız çukurlara girdikçe teker yukarı aşağı hareket etmesi için( darbeyi ekarte edebilme açısından) torsiyon şasiye bağlı olduğu yerde hareket edebilir şekilde konumlandırılmıştır. Bu konumlanma "torsiyon takozları" ile yapılır.
Akslar diferansiyelden aldığı devinimi tekerlere ileten elemanlardır. Bir ucu tekere bağlıyken, beriki dişli açılmış uç diferansiyele gider. Aracın tüm yükünü esasen çeken akslardır. Akslar aks rulmanı içine konumlanmıştır. Bu rulmanlar aracın tüm ağırlığını taşırlar. Bilyelerde bir hasar varsa tekerlere yakın bölgeden bir uğuldama işitilir. Ekseriya yağlama ve bakımlarının yapılması güvenlik açısından önem taşır.

Tamir ve kontrol hizmetleri

Müşterilerin araba onarımı

Rot Başı Kontrolü
Sürüş sırasında direksiyonda boşluk oluşuyorsa bunun iki sebebi vardır. *Direksiyon dişli kutusunda oluşan arıza *Rot başlarında gevşeme ya da aşınma Dişli kutusunda oluşan aşınma ya da ayarının bozulması, dişli sisteminin sıkça kontrol edilmesi ve yağı bitmeden eklenmesiyle engellenebilir. Rot başlarında gevşeme ya da aşınma ise tekerleklerin içten ve dıştan yıpranması, yol kavrayışının zayıflaması ve kazalarla sonuçlanabilir. Rot başlarında arıza varsa sürüş sırasında yolda gezeleme yapıp lastiklerin içten ve dıştan aşınmasına sebep olabilir. Direksiyon titreşimlerle sarsılıyorsa ön lastiklerin balans ayarının bozuk olduğu söylenebilir. Ancak direksiyon normalden daha güç dönüyorsa lastik hava basıncı normalin altındadır.Rot ayarı yapılmasının önemi:
 • Direksiyon hakimiyetinin arttırılması
 • Tekerlerin yol tutuşunun güçlenmesi yolu rahat kavraması
 • Tekerlek aşınmasının önlenmesi
 • Dönüşlerde direksiyonun kendi kendine toplanmasını sağlamak
İçin rot ayarı ve kontrolünün yapılması gerekir. Eğer kontroller zamanında yapılmaz ve aşınma gerçekleşirse aracınız ciddi hasara uğrayabilir. Bu sebepten araç alınmadan önce kesinlikle ekspertiz yaptırılmalıdır.
Rotil Kontrolü
Tekerleklere gelen dikey ve yatay kuvvetleri taşır ve aracın dönmesi esnasında direksiyon çatallarına pim vazifesi görür. Direksiyonun sisteminin istekleri doğrultusunda hareketi rot kolundan alır ve direksiyon mafsalına iletir. Rotillerin iyi kayan yüzeylerinin yağlanması için gres ile doldurulmuştur. Binek otomobillerde kullanılan rotiller genelde yağlanmayan tiptir. Bu nedenle aşınmayı azaltmak için toz kapanın sızdırmaz olması gerekmektedir. Rotiller direksiyon mafsalın alt ve üst salıncaklara bağlamaktadır. Her rotilin bir ucu ayarlanabilir durumdadır. Bu bakımdan rotillerin boylar değişebilir. Ön düzen ayarlarında toe-in ayrıca buradan yapılmaktadır. Rotillerde yapılan kontroller direksiyon bağlantılarında gevşeklik olup olmadığına bakılır. Bunu için araç lift üzerine alınır. Tekerlekler sağa sola, ileri geri hareket ettirilir. Boşluk görülenden fazla ise sistem elemanları kontrol edilir. Araç lifte iken bir levye yardımıyla salıncakların rotil ile bağlantılarının gevşek olup olmadığına bakılır. Boşluğu fazla olan rotiller sıkılır. Rotil gövdesinden mengeneye bağlanır, doğrusal ve dairesel hareket ettirilir. Küresel mafsalın hareketinde zorluk, sıkma, tutukluk, metal sürtünmesi gerilmesi durumunda rotil, değiştirilir. Böyle bir durumla karşılaşılmazsa rotil greslenir ve takılır. Fiber yataklı rotil tiplerinde greslemeye gerek yoktur.Rotil konik cıvata içerisindeki gres eksilmiş ya da özelliğini kaybetmiş ise rotil greslenir. Rotil içerisindeki yayın esnekliği azalmış ise yenisi ile değiştirilir. Toz lastiği yırtık ya da özelliğini kaybetmiş ise yenisi ile değiştirilir.
Aks Körükleri Kontrolü
Aks körüğü tekerleğin dış aks kafasını sudan ve tozdan korumak için gerekli bir yedek parçadır. Aks körüğü yırtık ya da patlak olursa kafa kirlenir, içine ve rulmanlarına toz kaçabilir. Bu da aks kafasının daha çabuk bozulmasına neden olur. İşçiliğinin maliyeti yüksek olduğundan aks arıza yaptığında değiştirilmesi daha mantıklı bir tercih olacaktır, acil durumda çok kısa bir süre körüksüz idare edilebilir. Fakat değiştirilmesi gerekmektedir. Zira arabanın yola en yakın kısmı olduğundan ve devamlı toz, su, çamur gibi aşındırıcı etkenlere maruz kalan bölümünde yer alır.
Motor Takozları Kontrolü
Motordan gelen titreşimleri emerek şaseye geçmesini engelleyen, motorun ivmelenme anında yana yatma eğilimini yumuşak bir şekilde karşılayan ve araç şasisinden gelen titreşimlerin motora ve vites kutusuna geçmesini engelleyen parçalardır. Bu parçada arıza olunca sürüş sırasında sarsıntı ve gürültü oluşur. Motor takozlarında kırılma ya da arıza varsa kaput açılıp gaz telinin çekilmesiyle motor blok halinde oynaması ile anlaşılır, bu durumda takoz kırılmış demektir.
Belirgin Yağ Kaçağı Kontrolü
Otomobillerde yağlama sistemi son derece büyük bir önem taşır. Araç motorlarında sürtünmeden kaynaklı aşınmaların ve arızaların önüne geçilmek için yağlama sisteminden faydalanılır. Ayrıca yağlama sisteminin sağladığı birçok avantaj da vardır. Çeşitli sebeplerden dolayı araç motorlarında yağ sızıntılarının ve kaçaklarının meydana gelebildiği bilinen bir gerçektir. Aracın diğer sistemlerinin ve parçalarının zarar görmemesi için kaçağın tespit edilip kısa sürede onarılması gerekir. Öncelikli olarak kaçak durumunda yağ karterinin contalarının kontrol edilmesi gerekir. Eğer burada bir sorun görülmüyorsa ikinci olarak yağ karterinde çatlak veya deliğin bulunup bulunmadığına bakılması gerekir. Motorda yağ kaçağı yağlama sistemindeki dönüş yolunda da olabilmektedir. Bu sebepten dolayı kartere gelen kanalların da tıkanıklık kontrollerinin yapılması gerekir. Motorda yağ kaçağı varsa gözle rahatlıkla görülebilir. Ayrıca araçlarda bulunan yağ lambalarının yanması durumunda direk olarak araç durdurulması ve yağlama sisteminin kontrol edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde maddi hasar ortaya çıkabilir. Yağ lambası uyarısı dikkate alınmalıdır, lamba yanarken araç çalıştırılmamalı, hareket de ettirilmemelidir.

HİZMETLERİMİZ

Motor ve Mekanik Bakım

Motor ve Mekanik bakım alanında uzmanlaşmış ekip arkadaşlarımız ile her zaman hizmetin en iyisi ile buluşacaksınız.

Lastik ve Rot Balans

Rot-balans nedir?, Lastik tamirinde dikkat edilecek hususlar nelerdir? Lastik temizliği nasıl yapılmalıdır? Hepsinin cevabı ve daha fazlası…

Kaporta, Boya ve Hasar

Ülkemizde ikinci el araç alınırken en çok dikkat edilen bölüm kaporta bölümüdür çünkü alacağınız araç daha önceden kaza geçirmişse araç değerini etkiler.

OTOMOBİLİNİZ İÇİN ONARIM HİZMETLERİMİZİ KONTROL EDİN